03. október 2017

 

Alergikom sa síce mierne uľavilo, ale sezóna sa pre nich ešte nekončí

Hoci sa alergikom počas uplynulých dvoch chladných týždňov, ktoré priniesli i daždivé dni, uľavilo, ich ťažkosti sa môžu trochu zintenzívniť.

Podľa prognózy odborníkov na najbližšie obdobie bude výskyt peľu v ovzduší naďalej ovplyvňovaný nočným ochladením a miernym oteplením, ako aj lokálnou zrážkovou činnosťou.

 

"Hladiny peľu v ovzduší môžu zaznamenať nárast, ale nepredpokladá sa, že by dosiahli alergologicky významné koncentrácie," konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

 

Na celom území Slovenska odborníci zaznamenali len veľmi nízke denné koncentrácie peľu v ovzduší. Peľ ambrózie, ktorý ešte nedávno dosahoval veľmi vysoké koncentrácie, sa v uplynulých dňoch vyskytoval už len ojedinele.

 

"Podľa údajov monitorovacích staníc v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre, Trnave, v Žiline a Košiciach sa koncentrácie peľu ambrózie, ktorá je najsilnejším alergénom pre toto obdobie, pohybovali len na úrovni štyri peľové zrná v metri kubickom vzduchu. Takú pozitívnu správu však alergikom nemôžeme priniesť v prípade výskytu spór (plesní) húb. Ich denné koncentrácie, najmä rodov Cladospórium a Alternária, síce poklesli, ale naďalej sa udržiavajú vo veľmi vysokých hladinách," priblížila Lafférsová.

 

Podľa nej peľová sezóna paliny a ambrózie je pomaly v závere, je tu však ešte invázna rastlina - zlatobyľ.

 

"Nakoľko ide o rastlinu hmyzom opelivú, nemá až takú vysokú produkciu peľu ako ambrózia, preto alergikom môže spôsobovať problémy najviac pri pohybe v blízkosti jej porastov. Tam je koncentrácia jej peľu mnohonásobne vyššia," dodala Lafférsová.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

 

O skupine B·A·D

Skupina B·A·D sa spolu s viac ako 4 000 expertmi v Nemecku a Európe stará o 270 000 prevádzok s 4 miliónmi zamestnancov v najrozličnejších oblastiach prevencie. 2016 činil obrat 265,5 miliónov eur. B·A·D GmbH tým so svojimi európskymi dcérskymi spoločnosťami TeamPrevent patrí k najväčším európskym poskytovateľom prevenčných služieb (ochrana pri práci, zdravie, bezpečnosť, personál). Hĺbka služieb siaha od individuálnych projektov až po komplexné opatrenia outsourcingu. Portfólio skupiny sa dopĺňa rozmanitými ponukami v oblasti konzultácií, ďalšieho vzdelávania a certifikácie.