08. apríl 2019

 

V ovzduší sa zvýšia koncentrácie peľu jaseňa, duba, hrabu aj brezy

Peľovú situáciu v týchto dňoch charakterizuje zvyšujúca sa koncentrácia niektorých druhov peľu. "Mierne sa zvýšia denné koncentrácie peľu jaseňa, duba a hrabu," informovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

Denné koncentrácie peľu najsilnejšieho alergénu – brezy budú podľa jej slov za slnečných a veterných dní narastať na celom území Slovenska a je predpoklad, že dosiahnu alergologicky významné koncentrácie aj v chladnejších oblastiach Slovenska.

V predchádzajúcom týždni dominoval ešte v ovzduší peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, peľ topoľov, jaseňa a vŕb. "Peľová sezóna liesky a jelše skončila, ich peľ sa bude vyskytovať v ovzduší už len ojedinele a vo veľmi nízkych koncentráciách. Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovitých - tisovitých a peľu topoľa budú mať klesajúcu tendenciu na celom území Slovenska," uviedla Lafférsová.

Dodala, že počas slnečných či veterných dní bez zrážok, je možné očakávať výraznejšie zvýšenie koncentrácie peľu. Pokles denných hladín peľu bude ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a výraznejším nočným ochladením.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

 

O skupine B·A·D

Skupina B·A·D sa spolu s viac ako 4 000 expertmi v Nemecku a Európe stará o 270 000 prevádzok s 4 miliónmi zamestnancov v najrozličnejších oblastiach prevencie. 2016 činil obrat 265,5 miliónov eur. B·A·D GmbH tým so svojimi európskymi dcérskymi spoločnosťami TeamPrevent patrí k najväčším európskym poskytovateľom prevenčných služieb (ochrana pri práci, zdravie, bezpečnosť, personál). Hĺbka služieb siaha od individuálnych projektov až po komplexné opatrenia outsourcingu. Portfólio skupiny sa dopĺňa rozmanitými ponukami v oblasti konzultácií, ďalšieho vzdelávania a certifikácie.